Czy warto wybierać protezę opartą na implantach?

Protezy stałe nie są szczególnie popularne wśród pacjentów posiadających ubytki w uzębieniu. Powodem może być przede wszystkim cena. Decyzja o wykonaniu takiej protezy jest dla pacjentów trudna, gdyż wiąże się z jednorazowym wydatkiem sporej sumy. Jednakże patrząc z perspektywy wieloletniej, taka proteza nie musi okazać się droższa od protezy ruchomej. Ma przy tym sporo zalet.

Przede wszystkim jest ona mocowana na stałe. Odpada więc ryzyko wypadnięcia protezy w trakcie jedzenia czy ziewania. Nie ma także potrzeby wyciągania i czyszczenia jej po każdym posiłku. Dzięki temu, że proteza jest zamontowana na implantach, a więc na śrubach mocowanych bezpośrednio do szczęki, nie jest zabudowane podniebienie. To z kolei przyczynia się do naturalnego odczuwania smaku i temperatury potraw, tak jak wtedy, gdy mamy własne zęby. Dzięki temu osoba posiadająca protezę stałą może zachowywać się zupełnie tak samo jak osoba mająca własne zęby.

Kiedy warto robić protezę?

Przywykło się myśleć, że na protezę decydują się zwykle osoby starsze, które nie mają już większej ilości własnych zębów. Pojedyncze ubytki w uzębieniu, zwłaszcza jeśli dotyczą one zębów trzonowych rzadko są traktowane przez pacjentów jako powód do wstawienia protezy. Tymczasem brak nawet jednego zęba może powodować różne przykre niespodzianki.

Przede wszystkim brak zębów w szeregu powoduje przesuwanie się lub pochylanie zębów sąsiadujących. To z kolei wpływa na zgryz i może powodować w przyszłości problemy z wykonaniem ewentualnych uzupełnień.

Dlatego też, jeśli z jakiegoś powodu będziemy musieli usunąć jakiś ząb, to nawet jeśli będzie to ząb trzonowy, to powinniśmy zadbać o jego uzupełnienie. Dzięki temu nadal będziemy mogli szeroko się uśmiechać, a pozostałe zęby pozostaną na swoich pozycjach.

Co to jest bruksizm?

Wiele osób skarżących się na bóle głowy oraz bóle twarzowe ma problem z bruksizmem, a więc ze zgrzytaniem zębami. Problem ten dotyczy ok. 10% osób, a zgrzytanie zębami powoduje przedwczesne ścieranie się zębów i inne dolegliwości bólowe. Osoby, które cierpią na to schorzenie nie zdają sobie często z niego sprawy. Wynika to z tego, że zaciskają szczęki i zgrzytają zębami zupełnie nieświadomie, najczęściej podczas snu. Często problem jest identyfikowany dopiero przez ich partnerów, którzy słyszą dziwne dźwięki w nocy.

Przyczyną tego schorzenia jest najczęściej stres towarzyszący ich życiu. Sytuacje stresowe nie są łatwe do usunięcia, a ze względu na charakter schorzenia trudno nad zaciskaniem zębów zapanować. Da się jednak zmniejszyć skutki bruksizmu poprzez zastosowanie szyn relaksacyjnych. Dzięki nim zmniejszają się skutki ścierania zębów oraz zmniejsza się aktywność mięśni szczękowych. Szyny takie zakłada się na noc.